PROBLEMOS » INFORMACIJOS SKLAIDA

INFORMACINĖS ŠIUKŠLĖS INTERNETE. KAIP JAS ATPAŽINTI IR KAIP REAGUOTI?

Jurate Pilibaitiene O aš visiems palinkėčiau savo sienoje skelbti originalų turinį. Štai, pavyzdžiui, vienas mano pažįstamas viską labai taikliai aprašė Vadovaukitės, nes geresnės instrukcijos nesu mačiusi: Einate gatve, randate šiukšlę. Ką darote?

Turbūt teisingiausias būdas būtų pakelti ją ir išmesti į artimiausią šiukšlinę. Mažiau teisingas būdas būtų nekreipti į šiukšlę dėmesio ir praeiti pro šalį. Bet įsivaizduokite trečią būdą: pasiimate tą šiukšlę ir apmėtote ja visus savo sutiktus draugus.

Internete pilna šiukšlių, dalis jų mus atakuoja sąmoningai ir sistemingai, Deja, bet tokia yra realybė. Kažkam smagu murkdyti mus šiukšlyne, kiršinti, skleisti gandus apie esamas ar įsivaizduojamas blogybes. Kartais, net nesusimąstę arba pagauti momentinės emocijos, mes tą šiukšlę paimame ir paskleidžiame savo aplinkai.

Tačiau to galima išvengti. Štai mano penkių žingsnių planelis, kaip netapti interneto šiukšlintoju. Sąrašas tikrai nebaigtinis ir gali būti pildomas su jūsų pagalba. Gal kažkam atrodo naiviai, bet aš savo socialiniuose burbuluose nuolat įsitikinu, kad tokio planelio dažnai labai prireikia,

1. Asmuo. Kažkas jūsų sraute pasidalino skandalinga, rezonuojančia informacija. Kas jis? Jūs jį pažįstat? Pasitikit juo? Jis bent jau turi vardą ir pavardę? Ar tai nėra kažkada į draugus įsiprašęs nepažįstamasis, kurio draugų sąraše buvo keletas bendrų pažįstamų? O jeigu ir žinote jį - ar šitas asmuo jums yra toks autoritetas, kad jo nuomonę drąsiai skleistumėte savo artimųjų ratui?

2. Šaltinis. Iš kokio šaltinio informacija ateina į jūsų sieną? Kažkas ja pasidalino ir pamatėte? Kuo buvo pasidalinta? Ar žinote tą puslapį? Ar tai naujienų portalas, kurį esate girdėję? Socialinių tinklų problema ta, kad jie dažnai suniveliuoja pačių įvairiausių šaltinių atvaizdavimą. FB platinama nuoroda iš kokio nors propagandinio puslapio gali atrodyti neįtikėtinai panašiai į populiaraus naujienų portalo straipsnio nuorodą. Nepatingėkite pasidomėti.

3. Data. Pasižiūrėkite, kokio senumo "naujiena" atkeliavo ant jūsų sienos. Labai dažnai nutinka, kad visuomenės kiršinimui vėl ir vėl pasirenkamos tos pačios rezonansinės temos, todėl prieš skleisdami tiesiog giliai įkvėpkit, padarykit pauzę ir pasižiūrėkit, kokio senumo šita informacija.

4. Emocija. Prieš platindami bet ką, rimtai sakau, bet kokio tipo informaciją, apmąstykite savo veiksmus. Platindami informaciją, jūs iš dalies tampate už ją atsakingi. Tai yra kaip jūsų perpasakota istorija. Jeigu ta istorija yra melaginga, kiršinanti, skatinanti neapykantą, o neretai ir ironiškai pašaipi, jūs automatiškai tampate iš dalies už ją atsakingi. Nepasiduokite pirmai emocijai, pagalvokite, prieš platindami. "Share" yra labai galingas ginklas.

5. Higiena. Pasakykite savo draugams ir artimiesiems, jeigu jie daro nesąmonę. Drąsiai sakykite. Tikrai geriau užsiimti tokia edukacija su realiais žmonėmis, negu kapotis komentaruose su no-name troliais. Pabandykite, o jei nepavyks - visuomet galima bent kuriam laikui atsiriboti, kitaip tariant, unfollow. Gal kartais ir skaudu, bet tikrai palengvina socialinių tinklų būtį. Patikrinta.