ARCHYVAS

Pamąstymas apie "išvirkščius žodžius".

 

 

Tai žodžiai, kurių pirmykštė prasmė nejučia ėmė ir išvirto - išties tai buvo sąmoningai išversta - į savo priešingybę. Kaip taisyklė tai ne lietuviški, o tarptautiniai žodžai, nes lietuviškus išvartyti labai sunku - jie tiesiog nepasiduoda manipuliacijoms.

 

Taigi, "diskriminacija" ir "tolerancija". Tai įdomi pora, panaši į "šviesa" ir "tamsa", į "šilta" ir "šalta" ir t.t. Abu tiesiog puikūs, kol neišvirkšti, ir iš abiejų padaryta nežinia kas, kai nagus prikiša visokios politinės itakos grupės.


Štai diskriminacija dabar pirmiausiai asocijuojasi su kuo? Ogi su tuo, kad kas nors didelis ir negeras skriaudžia ką nors mažą ir silpną, tiesa? Pvz., baltasis eksploatatorius (beje, dar vienas išvirkščias žodis, reiškiantis tyrinėtoją ir atradėją) engia mažą negriuką. Gi iš tikrųjų pirminė žodžio diskriminacija reiksmė nurodo į gebėjimą rinktis, pasirinkti, į gerą skonį ir nebuvimą vidutinybe, t.y. niekuo. Taigi, diskriminuoti - tai pasirinkti tai, kas tau tinka, atmetant tai, kas netinka. Pavyzdys: gamindamasis sveiką maistą namuose aš diskriminuoju greito maisto pramonę.


Tolerancija iki iškraipymo irgi buvo puikus žodis ir reiškė pakantumą tam, kas tau nepatinka, tame tarpe tam, ką tu diskriminuoji. Naudojantis ankstesniu pavyzdžiu, aš ir toliau gaminuosi maistą namie, bet nesiūlau deginti McDonaldų. Tačiau visokių ten tešlavotų kleckų bei mėsainių ir toliau nemėgstu.

 

Tolerancija anaiptol nereiškia pritarimo, ji reiškia tik tai, kad tu gali pakęsti tai, ko pats nemėgsti. Viskas. Iš čia: kai tolerancija priverstinai daroma privalomu dalyku, tai jau ne tolerancija, o prievolė mėgti. Taigi, visiškai išvirkščias reikalas, kadangi jau išsiaiškinome, kad toleruoti galima tik tai, ko nemėgsti.

 

Vadinasi, be diskriminacijos (pasirinkimo, ką mėgsti, o ko nemėgsti) ir pati tolerancija negalima. Tačiau Overtono lango* stumdytojai, kaip matome, pradejo iš labai toli ir dabar tos sąvokos išverstos tiek, kad tenka jas nuodugniai aiskinti.

         Š.Navickas

 

*  metodika, kaip sveikam protui neprimtinus ir netgi šlykščius dalykus paversti visuomenine norma ir įteisint įstatymais



Susisiekite su mumis!

* Privalomi laukai
Siųsti